región Slovensko

Bojnický zámok


Bojnický zámok – romantický prestavaný hrad, postavený na travertínovej kope pri úpätí Strážovských vrchov, na okraji mesta Bojnice. V bojnickom zámku sa nachádzajú muzeálne expozície, zámocké interiéry. Pod zámkom sa nachádza jaskyňa, vedľa zámku priľahlý park s pozoruhodnými exemplármi drevín a zoologická záhrada.

Bojnický zámok

Bojnický zámok – pôvodne kamenný hrad z 13. storočia, postavený na vrchole travertínovej kopy okolo nádvoria so studňou. Počas vlastníctva Matúša Čaka na začiatku 14. storočia bol rozšírený o dolné nádvorie obklopené priekopu. V rokoch 1494 – 1526 sa stal hrad súčasťou majetku Zápoľských. Zápoľskovci predhradie opevnili hradbou s obrannými vežami a vstupnou vežovitou bránou.

Ďalšími vlastníkmi bojnického hradu boli Thurzovci. Najrozsiahlejšie stavebné úpravy vznikli za palatína Františka Thurzu, na rozhraní 16. a 17. storočia, ktorý dal hrad rozšíriť o obidve krídla, vybiehajúce z jeho vnútorného jadra do predhradia na južnej a severnej strane. postupne goticky hrad prebudovali na renesančný zámok s dôrazom na reprezentáciu.

Dnešný vzhľad Bojnického zámku najviac ovplyvnili Pálffyovci. Prestavbu uskutočnil Ján Pálffy na prelome 19. a 20. storočia podľa projektov budapeštianskeho architekta Jozefa Huberta, spracovaných za tvorivej účasti stavebníka, inšpirovaného stredovekými architektúrami Talianska a Francúzska.

GPS: N:48.779900 E:18.577600

Prístup:
Bojnický zámok sa nachádza na okraji mesta Bojnice

Adresa:
Bojnický zámok 972 01 Bojnice

Otváracie hodiny si pozrite na:
www: www.bojnicecastle.sk

Pozri v okolí:

Múzeum praveku
Kúpele Bojnice
Turisticko - informačná kancelária mesta Prievidza
Obec Čičmany


Bojnický zámokBojnický zámokBojnický zámok