región Slovensko

Hrad Beckov


Hrad Beckov stojí na osamelom vápencovom brale vo výbežku Považského Inovca. Svojou polohou dominuje nad časťou stredného Považia. Na hradnom vrchu postavili v 12. storočí pravdepodobne iba drevený hrad.

Hrad Beckov

Hrad Beckov, pôvodne kráľovský hrad, založený v 13. storočí vybudovaním štvorhrannej murovanej veže a dvojposchodovým palácom. Najväčší rozmach prežil hrad v 14. a 15 storočí, keď zvýšili jeho veže a postavili horný gotický palác s rytierskou sieňou. V tomto období bola vystavená aj kaplnka.

Hrad Beckov doplnili protiturecké opevňovacie práce v roku 1550 o delovú vežu v spodnom nádvorí. V tomto období postavili aj renesančnú atiku, ktorá zjednotila pôvodné samostatné budovy do jedného celku.

Hrad Beckov začiatkom 14. storočia vlastnil najväčší uhorský feudál Matúš Čák. Za vlády kráľa Žigmunda sa hrad dostal do majetku poľského šľachtica Ctibora zo Ctiboríc. Ctiborovci si na hrade postupne vybudovali rodinné sídlo. Po smrti Ctibora II. Hrad prešiel do rúk kráľa. Ctiborova dcéra Katarína, vydatá za Pavla Bánffyho, po viacročnom spore získala hrad späť.

GPS: N:48.791160 E:17.898638

Prístup:
Hrad Beckov je prístupný z obce Beckov

Pozri v okolí:

Turisticko-informačná kancelária Nové Mesto nad Váhom
Hrad Tematín
Čachtický hrad
Veľkomoravský dvorec


Hrad BeckovHrad BeckovHrad Beckov