región Slovensko

Bratislavský hrad


Bratislavský hrad – monumentálny hrad na skalnom návrší Malých Karpát vytvára výraznú dominantu hlavného mesta Slovenska Bratislavy. Majestátnosť hradu umocňuje vrch, na ktorom stojí. Vystupuje do výšky 85 m nad hladinu rieky Dunaj.

Bratislavský hrad

Dejiny Bratislavského hradu siahajú až do čias Keltov a Rimanov. V tom čase mal hradný vrch strategickú polohu na križovatke významných obchodných ciest. Na tomto mieste bolo pred naším letopočtom keltské oppidum, ktoré o niekoľko storočí vystriedala rímska hraničná pevnosť

Osobitnú funkciu mal hradný vrch aj v sústave veľkomoravských hradísk. Jedno z významných hradísk z čias Mojmírovcov, v roku 907 spomínané ako Brazalauspruch, uchovalo si závažnosť aj po začlenení územia do uhorského štátu. Zo slovenského kniežacieho hradu viacerými prestavbami a úpravami postupne vznikol stredoveký a od polovice 11. storočia aj župný hrad.

Pevnosť doplnená novými stavbami, v 13. storočí bola považovaná za jeden najspoľahlivejších kráľovských hradov. Jeho výzor zásadne zmenila prestavba v 15. storočí , keď na mieste zbúraných budov vystavali honosný objekt v pôdoryse lichobežníka. Z predchádzajúcich objektov zostala len dodnes stojaca juhozápadná obranná veža.

Zlatý vek Bratislavský hrad zažil v období panovania Márie Terézie. Plán jeho výstavby podľa projektov významných talianskych, francúzskych a rakúskych architektov sa orientoval na cieľ, aby sa Bratislavský hrad ako reprezentačné sídlo habsburského kráľovstva vyrovnal popredným kráľovským dvorom.

GPS: N:48.142300 E:17.100300

Prístup:
Z centra mesta, napríklad od Dómu svätého Martina po schodoch 20 minút.

Adresa:
Bratislavksý hrad 810 06 Bratislava 16

Otváracie hodiny si pozrite na:
www: www.snm.sk

Pozri v okolí:

Dóm svätého Martina
Turistické informačné centrum Bratislava
Prírodovedné múzeum
Múzeum dopravy


Bratislavský hradBratislavský hradBratislavský hrad