región Slovensko

Hrad Červený kameň


Hrad Červený kameň sa nachádza pri obci Častá okrese Pezinok. Je to zachovali hrad situovaný v Malých Karpatoch na výšine 339 m. Na hrade Červený kameň je možná prehliadka muzeálnych expozícií, obrazárne, pivníc a fortifikačných zariadení.

Hrad Červený kameň

Prvé písomné zmienky hradu Červený Kameň siahajú do prvej polovice 13. storočia. Česká kráľovná-vdova Konštancia Uhorská nechala pred rokom 1240 na svojich majetkoch postaviť hrad, ktorý sa stal známym pod menom Červený Kameň. Najskôr bol hrad kráľovským majetkom, neskôr sa ako jeho vlastníci vystriedali viaceré významné uhorské šľachtické rody, medzi inými i Matúš Čák Trenčiansky, páni zo Svätého Jura a Pezinka, Zápoľskí alebo Turzovci.

Dnešnú podobu hradu Červený kameň vybudovala rodina augsburských Fuggerovcov v roku 1537 až 1556 ako modernu renesančnú pevnosť s rozľahlými skladovacími pivnicami. Jeho základom sa stala hradbami pospájaná štvorica nárožných kruhových bášt, opatrených strieľňami pre rôzne zbrane a dômyselným odvetrávaním splodín po výstrele.

Po roku 1583 sa hrad Červený kameň dostáva do vlastníctva Pálfiovcov. Pálfiovci hrad niekoľkokrát prestavali, v druhej polovici 16. storočia bol hrad upravený na rodové sídlo. O storočie neskôr prestaval hrad Mikuláš IV. Pálfi pre seba a svoju manželku v ranobarokovom slohu. V druhej polovici 18. storočia hrad zmodernizoval a rozšíril Rudolf Pálfi s manželkou. Pálfiovci hrad Červený kameň opustili v roku 1945.

GPS: N:48.391800 E:17.335100

Prístup:
Autom prístup z obce Častá. Parkovisko priamo pri hrade Červený kameň

Adresa:
Hrad Červený kameň 900 89 Častá

Otváracie hodiny si pozrite na:
www: www.hradcervenykamen.sk

Ubytovanie v okolí:

ubytovanie okres Pezinok

Pozri v okolí:

Múzeum Ľudovíta Štúra
Kaštieľ Budmerice
Plavecký hrad
Mestské informačné centrum Pezinok


Hrad Červený kameňHrad Červený kameňHrad Červený kameň