región Slovensko

Hrad Kremnica


Mestský hrad Kremnica je najstarším mestským hradom v stredoslovenskej banskej oblasti. Od bežných feudálnych sídel sa odlišuje svojou funkciou, skladbou budov a pôdorysným riešením. Mestský hrad Kremnica vznikol ako kráľovská pevnosť na mestskom pozemku na ochranu výnosov z ťažby drahých kovov a na úschovu peňazí vyrobených v kráľovskej mincovni.

Hrad Kremnica

Pôvodný mestský hrad Kremnica opevnili dvojitými hradbami už koncom 14. storočia. V tomto opevnenom sídle sa zdržiaval komorský gróf. Areál hradu tvorí kostol, karner, hradné opevnenie s bránou a tromi baštami a zvyšky radnice.

Súčasnou najstaršou stavbou mestského hradu Kremnica je karner sv. Ondreja, ktorý vznikol okolo polovice 13. storočia. Je to kruhová dvojpodlažná stavba v suteréne s kostnicou, zakončenou šesťdielnou klenbou s rebrami s pravouhlým profilom. Vo svorníku krížovej klenby kaplnky je banícky znak. Kaplnka od začiatku 16. storočia až do konca 19. storočia slúžila ako zbrojnica.

Súčasťou mestského hradu Kremnica je aj kostol, zasvätený patrónke baníkov sv. Kataríne, vznikol v poslednej tretine 15. storočia, ako halový klenutý priestor so strednými piliermi. Podľa datovania na klenbe stavbu ukončili v roku 1488. Dvojité hradné opevnenie pochádza zo 14. storočia, základy gotickej radnice, pôvodného blokového vežového domu na južnom okraji hradného areálu medzi dvojitým opevnením sa datuje do 15. storočia.

GPS: N:48.704700 E:18.917900

Prístup:
Hrad je prístupný z centra mesta Kremnica.

Adresa:
Mestský hrad Kremnica s Kostolom sv. Kataríny Zámo

Otváracie hodiny si pozrite na:
www: www.muzeumkremnica.sk

Pozri v okolí:

Kultúrne a informačné centrum mesta Kremnica
Múzeum mincí a medailí
Stred Európy
Hrad Šašov


Hrad KremnicaHrad KremnicaHrad Kremnica