región Slovensko

Hrad Sklabiňa


Hrad Sklabiňa leží na návrší nad obcou Sklabinský Podzámok východne od Martina na rozhraní Turčianskej kotliny a Veľkej Fatry. Hrad bol postavený medzi rokmi 1308 a 1321.

Hrad Sklabiňa

Hrad Sklabiňa vystavaný magistrom Dončom na ochranu cesty do severných oblastí krajiny, s poslaním chrániť kráľovské majetky, onedlho sa stal sídlom turčianskych županov.

Pri výstavbe horného hradu v 14. storočí nepostavili ústrednú vežu, ktorá je typická pre hrady ranného stredoveku. Okolo roku 1500 postavili vežu, v ktorej umiestnili aj gotickú kaplnku. Vtedy vzniklo aj vonkajšie opevnenie, ktoré obklopuje hrad z troch strán. Vstup v severozápadnej časti hradieb bol chránený hranolovou vežou.

V polovici 16. storočia na hrade Sklabiňa pristavili druhé predhradie s novou bránou. Sklabinský hrad bol za čas sídlom Turčianskej župy. Obyvatelia Martina mali s jeho majiteľmi časté spory. V rokoch 1610 až 1612 si Révayovci postavili v treťom predhradí pohodlný renesančný kaštieľ. Z horného hradu však po odvezení zariadenia uniká život a od začiatku 17. storočia sa hrad rozpadáva.

GPS: N:49.054921 E:19.018782

Prístup:
Sklabinský hrad je prístupný poľnou cestou z okraja obce Sklabinský Podzámok.

Ubytovanie v okolí:

ubytovanie okres Martin

Pozri v okolí:

Informačné centrum JASED
Kaštieľ Necpaly
Etnografické múzeum
Múzeum slovenskej dediny


Hrad Sklabiňa