región Slovensko

Hrad Strečno


Hrad Strečno konzervovaná, pamiatkovo upravená zrúcanina hradu. Leží na skalnom útese Malej Fatry a vytvára výraznú dominantu nad riekou Váh pri obci Strečno. Je sprístupnený a doplnený exponátmi v obnovených priestoroch

hrad strecno

Hrad Strečno bol pôvodne neveľký hrádok s funkciou ochrany mýta na ceste Považím, postavený začiatkom 14. storočia. V 15. a 16. storočí bola uskutočnená neskorogotická prestavba Pavlom Kinižim a jeho vdovou Benignou. Hrad rozšírili o kaplnku, viaceré paláce a prvé prehradie, ukončené severnou vežou.

V 16. storočí Kostkovci a Deršfiovci vybudovali druhé prehradie s baštami a obranným systémom na severnej strane, prístupným renesančnou bránou s arkádou na poschodí. V polovici 17. storočia vybudovali Vešeléniovci barokové delové bastióny i ďalšie delové pozície v priestore tretieho prehradia, spolu s priekopami a zemnými násypmi a tak vytvorili z Strečnianského hradu jediný moderne opevnený hrad na hornom Považí.

Na hrade Strečno žila aj najznámejšia osobnosť Žofia Bosniaková, manželka Františka Vešeléniho. Pre svoje dobré skutky a pomoc chorým a chudobným bola nazývaná aj Svätica zo Strečna. Zomrela vo veku 35 rokov v roku 1644. Po 45-tich rokoch našli jej telo neporušené v krypte na hrade. Jej telo bolo do roku 2009 uložené v kostole v obci Teplička nad Váhom. V súčasnosti v krypte hradu Strečno je umiestnená hlinená kópia Žofiinej múmie.

GPS: N:49.174600 E:18.862200

Prístup:
Z vlakovej stanice Strečno v obci Nezbudska Lúčka cez lavičku ponad rieku Váh. Pokračujete cez obec Strečno.

Adresa:
Hrad Strečno 013 24 Strečno

Otváracie hodiny si pozrite na:
www: www.pmza.sk

Pozri v okolí:

Plte na Váhu
Starý hrad
Vyhliadkový vrch Straník
Slovenské národné literárne múzeum


hrad strecnohrad strecnohrad strecno