región Slovensko

Lietavský hrad


Lietavský hrad leží na bralnom hrebeni Skaliek v Súľovských vrchoch pri obci Lietava v okrese Žilina. Svojou rozlohou patrí k najväčším hradom na Slovensku.

Lietavský hrad

Kráľovský hrad Lietava postavený pravdepodobne v druhej polovici 13. storočia ako administratívne a vojenské centrum Rajeckej kotliny prechodne v držbe Balašovcov, Matúša Čaka, Stiborovcov či Bubekovcov.

Vzhľad pôvodného gotického hradu sa stále menil podľa požiadaviek doby. Stavebné úsilie jeho majiteľov, najmä Františka Thurzu od roku 1556, spôsobilo, že Lietavský hrad sa v listinách spomína ako nedobytný. Mal trojité hradby a rozmerný polkruhový bastilón.

Po presídlení Thurzovcov do kaštieľa v Bytči Lietavský hrad slúžil rodine prevažne ako skladisko cenností a útočisko v nebezpečenstve. Deľba hradného majetku na štyri časti po vymretí thurzovského rodu v roku 1627 znamená zle osudy pre hrad.

Lietavský hrad v roku 1729 už nebol obývaný. V hradných miestnostiach ostal iba archív. V roku 1760 keď tu už nebývala ani stráž, archív spustošili a rozkradli. Hrad úplne opustili v roku 1770, odvtedy pustol a menil sa na rumovisko.

GPS: N:49.160590 E:18.684783

Prístup:
Lietavský hrad je prístupný z obce Lietava alebo z obce Lietavská Lúčka turistickým chodníkom.

Pozri v okolí:

Turistické informačné centrum Rajecká Pohoda
Kúpele Rajecké Teplice
Hrad Hričov
Turisticko informačná kancelária Žilina


Lietavský hrad