región Slovensko

Národný cintorín


Národný cintorín v Martine je miestom posledného odpočinku mnohých významných osobností slovenského života.

Národný cintorín

Cintorín bol založený koncom 18. storočia na malom návrší ako obecný cintorín mestečka Turčiansky svätý Martin. Národný cintorín získal na vážnosti v druhej polovici 19. storočia pochovaním podpredsedu Matice slovenskej Karola Kuzmányho.

Jeho pohreb sa stal pamätným množstvom ľudí, ktorí sa s ním prišli rozlúčiť. Postupne pribúdali hroby ďalších národovcov, ktorí v Martine aj po zatvorení Matice Slovenskej naďalej pracovali ako redaktori, vydavatelia a tlačiari slovenských kníh a novím, múzejníci, divadelní ochotníci, ale aj slovenskí podnikatelia, ktorí tu založili malé fabriky ako stoličková, textilka, pivovar. Všetci sa podieľali na udržaní slovenského národného života aj v období pre národ slovenský veľmi ťažkom.

Po prvej svetovej vojne po vzniku Československa martinský cintorín sa stáva vyhľadávaným miestom na pochovávanie slovenských osobností. Z Chorvátska previezli ostatky Martina Kukučína, zo Zlatých Moraviec Janka Kráľa, z Tisovca právnika Štefana Marka Daxnera, z Bratislavy Janka Jesenského. Ostatky Štefana Krčméryho uložili do jedného hrobu s Jozefom Cígerom Hronským, ktorého spolu s manželkou priviezli z Argentíny. Z USA premiestnili aj ostatky politika Milana Hodžu a mnohých ďalších kultúrnych aj politických predstaviteľov.

GPS: N:49.060886 E:18.924766

Prístup:

Pozri v okolí:

Etnografické múzeum
Turisticko-informačná kancelária Martin
Slovenské národné literárne múzeum
Múzeum slovenskej dediny


Národný cintorín