región Slovensko

Mesto Levoča


Starobylé spišské mesto Levoča ležiace na východe regiónu Spiš, bolo v roku 2009 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Mesto Levoča

Spišské mesto Levoča sa po prvý raz spomína v listine z roku 1249 pod názvom Leucha. Prosperujúca osada ležiaca na obchodnej ceste Via Magma (Veľká cesta) sa rýchlo rozrástla na mesto s viacerými výsadami.

Mestská pamiatková rezervácia Levoča predstavuje ucelený súbor významných kultúrno-historických pamiatok ohraničený obdĺžnikom pomerne zachovaných mestských hradieb. Na obdĺžnikom námestí stojí rímskokatolícky farský kostol sv. Jakuba zo 14. storočia, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Slovensku.

Na námestí stojí aj tzv. klietka hanby zo 16. storočia, ktorá sa v minulosti využívala na verejné pranierovanie. Centrálne námestie lemuje vyše 50 pozoruhodných meštianskych a patricijských domov. Viaceré sú pomenované podľa bývalých majiteľov. Zaujímavý je najmä renesančný Thurzov dom, ktorý v roku 1904 získal novorenesančnú sgrafitovú fasádu.

Mesto Levoča je aj pútnické miesto. Vysoko nad mestom vo výške 781 m sa týči Mariánska hora. Každoročne na začiatku júla sa Levoča stáva miestom najväčšieho stretnutia pútnikov na Slovensku. Na Mariánskej hore leží kostol Navštívenia Panny Márie zo začiatku 20. storočia.

GPS: N:49.025945 E:20.588959

Prístup:

Otváracie hodiny si pozrite na:
www: www.levoca.sk

Pozri v okolí:

Spišské múzeum
Informačná kancelária mesta Levoča
Turistické informačné centrum Spišská Nová Ves
Kaštieľ Markušovce


Mesto Levoča