región Slovensko

Hrad Krásna Hôrka


Hrad Krásna Hôrka dominuje svojimi rozložitými priestormi na osamelom vápencovom homolovitom kopci nad širokým okolím Gemera. Hrad Krásna Hôrka sa nachádza pri obci Krásnohorské Podhradie okres Rožňava. Je jedným z našich najzachovalejších a najstarších hradov patriacich do pamiatkovo chránených objektov pochádzajúcich z majetku Andrássyovcov.

Hrad Krásna Hôrka

Hrad Krásna Hôrka vznikol na ochranu stredovekej cesty, ktorá viedla cez banícke oblasti Slovenského Rudohoria. Vznikol pravdepodobne na mieste staršieho hradiska, na mieste, ktoré bolo výhodné pre ochranu baní v Dobšinej, Štítniku a Brzotíne obnovených po tatarskom vpáde. Po osudnej bitke pri Slanej roku 1241 poskytlo toto hradisko útočisko kráľovi Belovi IV. Kráľ daroval Bebekovcom rozsiahle majetky v Gemeri a v Turci a neskoršie aj hrad Krásna Hôrka.

Pôvodný hrad Krásna Hôrka vznikol v 13. storočí a tvorila ho hranolová veža a obytný palác so spoločným opevnením. Keď roku 1441 Jiskrovo vojsko obsadilo Gemer, obsadilo aj hrad. Posádka sídliaca na hrade, urobila rozsiahle stavebné úpravy a vybudovala nový opevňovací systém. Keď tieto vojská roku 1461 opustili hrad, hrad Krásna Hôrka pripadol opäť Bebekovcom, ktorí ho vlastnili až do roku 1566.

Hrad Krásna Hôrka v rokoch 1578 až 1583 prebudovali na šľachtické reprezentačné sídlo, ktoré obsahovalo všetky prvky dômyselnej obrany. Baroková kaplnka vznikla prestavbou delovej bašty. Hrad v roku 1817 vyhorel a bol núdzovo opravený. Jeho poslední majitelia, Andrássyovci, ho v rokoch 1903 až 1905 reštaurovali a založili tu rodové múzeum.

GPS: N:48.658200 E:20.600400

Prístup:
Hrad je prístupný z obce Krásnohorské Podhradie cestou až na parkovisko.

Adresa:
Hrad Krásna Hôrka pri obci Krásnohorské Podhradie

Otváracie hodiny si pozrite na:
www: www.hradkrasnahorka.sk

Ubytovanie v okolí:

ubytovanie okres Rožňava

Pozri v okolí:

Turistické informačné centrum Rožňava
Kaštieľ Betliar
Múzeum Betliar
Gombasecká jaskyňa


Hrad Krásna HôrkaHrad Krásna HôrkaHrad Krásna Hôrka