región Slovensko

Kaštieľ Betliar


Kaštieľ Betliar sa nachádza na úpätí Slovenského Rudohoria, v lesnatej zvlnenej krajine neďaleko Rožňavy. Poľovnícky kaštieľ, typické vidiecke šľachtické sídlo nesúce znaky stavebného vývoja rôznych období, od čias neskorej gotiky až po romantizmus.

Kaštieľ Betliar

Najstaršia časť kaštieľa v Betliari, zachovaná v dnešných konštrukciách, pochádza z 15. storočia. Išlo o gotickú kúriu, tvoriacu obytné centrum poľnohospodárskej usadlosti. Neskororenesančná prestavba spadá do 40-tych rokoch 17. storočia.

Štefan Andrássy začiatkom 18. storočia prestaval a podstatne zmenil výzor staršieho renesančného štvorvežového kaštieľa. V druhej polovici 18. storočia Andrássyovci začali s veľkou prestavbou a rozšírením hlavnej budovy. Za Leopolda Andrássyho v rokoch 1792-1795 zriadili v Betliari prízemnú chodbu na spôsob kvapľovej jaskyne, kadiaľ viedol prístup do kaštieľa.

Podľa dobového vkusu vytvorili rozsiahly prírodný park s množstvom romantických objektov, umele vytvorených ruín s rotundou, ktorá slúžila ako knižnica, a malým pavilónom. V parkovej výsadbe sa uplatnilo aj množstvo cudzokrajných drevín.

GPS: N:48.706298 E:20.510257

Prístup:
Do blízkosti kaštieľa sa možno dostať autom.

Otváracie hodiny si pozrite na:
www: www.snm.sk

Ubytovanie v okolí:

ubytovanie okres Rožňava

Pozri v okolí:

Múzeum Betliar
Turistické informačné centrum Rožňava
Hrad Krásna Hôrka
Gombasecká jaskyňa


Kaštieľ Betliar