región Slovensko

Zámok Budatín


Budatínsky (hrad) zámok (Hrad Budatín alebo zámok Budatín?) pôvodne hrad, neskôr prestavný na zámok. Dnes sa opäť uvádza ako hrad Budatín. Nachádza sa v v Žilinskej mestskej časti Budatín, pri sútoku riek Váh a Kysuca. Sídli v ňom Považské múzeum s expozíciou drotárskeho umenia.

Zámok Budatín

Hrad Budatín bol postavený v polovici 13. storočia ako strážny hrad. Stojí na skalnom ostrohu na strategicky významnom mieste, pri sútoku riek Váh a Kysuca. Na tomto mieste sa vyberalo clo. Základom hradu bola mohutná kruhová obytná veža v kamennom opevnení, ktorá sa v pôdoryse zachovala dodnes a vytvára charakteristickú siluetu Budatínskeho hradu.

Začiatkom 14. storočia, počas vlády Matúša Čáka Trenčianskeho, vežu opevnili a vystavali jednotraktový palác. Najväčšie stavebné úpravy zaznamenal v rokoch 1487 - 1798, keď bol majetkom rody Suňogovcov. Dátum renesančnej prestavby, rok 1551, je zaznamenaný na krbe prvého poschodia veže. V 18. storočí, keď zámok úplne stratil funkciu pevnosti, postavili na zvyškoch opevnenia barokovo - klasicistický kaštieľ.

Budatínsky zámok v rokoch 1798 až 1945 patril do majetku Csakyovcov. Postihli ho aj revolučné udalosti v rokoch 1848 - 1849, keď 10. januára 1849 takmer úplne vyhorel a odvtedy dlhší čas chátral. Celkovú obnovu zámku začali jeho majitelia až v rokoch 1920 - 1922. Po odstránení rumovísk časti barokového paláca dostavali juhozápadné krídlo v historizujúcom slohu a zámok dostal dnešnú podobu.

Dnes v hrade Budatín sú umiestnené expozície Považského múzea a galérie s unikátnou expozíciou Drotárske umenie. Drotárstvo od polovice 18. storočia reprezentovalo jedno z typických zamestnaní obyvateľov Slovenska, a preto túto chudobnú časť Uhorska niekedy prezývali aj \"drotárska stolica\".

GPS: N:49.237020 E:18.734600

Prístup:
Z centra mesta Žilina smerom na Považský Chlmec pred mostom ponad rieku Kysuca odbočiť v ľavo. Z hlavnej vlakovej stanice po Hrad Budatín 2,7 km.

Adresa:
Budatínsky zámok, Topoľová 1 010 03 Žilina, Sloven

Otváracie hodiny si pozrite na:
www: www.pmza.sk

Pozri v okolí:

Turisticko informačná kancelária Žilina
Lietavský hrad
Vyhliadkový vrch Straník
Turistické informačné centrum Rajecká Pohoda


Zámok BudatínZámok BudatínZámok Budatín