región Slovensko

Demänovská ľadová jaskyňa


Demänovská ľadová jaskyňa sa nachádza na pravej strane Demänovskej doliny na severnej strane Nízkych Tatier. Leží v Národnej prírodnej rezervácií Demänovská dolina na území Národného parku Nízke Tatry. Vchod do jaskyne v brale Bašta v nadmorskej výške 840 m.

Demänovská ľadová jaskyňa

Prvá písomná zmienka o Demänovskej ľadovej jaskyni je z listiny Ostrihomskej kapituly z roku 1229. V rokoch 1714 – 1724 ju skúmal J. Buchholtz mladší, pozdĺžny rez jaskyne vyhotovil S. Mikovíni. Na podnet Liptovského odboru Karpatského spolku v Liptovskom Mikuláši bola sprístupnená od 80. rokov 20. storočia.

Demänovská ľadová jaskyňa má zameranú dĺžku 1975 m s výškovým rozdielom 57 m. Jaskynné priestory v troch vývojových úrovniach pozostávajú z oválnych, riečne modelovaných chodieb a dómových priestorov dotvorených rútením a mrazovým zvetrávaním.

V Demänovskej ľadovej jaskyni je teplota vzduchu 1,3 až 5,7 stupňov Celzia a relatívna vlhkosť 92 až 98 %. Doteraz sa tu zistilo 7 druhov netopierov, dominantná je večernica severská. V Demänovskej ľadovej jaskyni sa našli aj kosti jaskynného medveďa a iných stavovocov, ktoré v prvej polovici 18. storočia považovali za kosti drakov. Preto sa nazývala aj Dračia jaskyňa.

GPS: N:49.003700 E:19.588000

Prístup:
Demänovská dolina bralo Bašta, prístupná serpentínovým chodníkom asi 90 m nad dnom doliny.

Otváracie hodiny si pozrite na:
www: www.ssj.sk

Pozri v okolí:

Demänovská jaskyňa slobody
Múzeum Čierny orol
Informačné centrum Mesta Liptovský Mikuláš
Kaštieľ Liptovský Ján


Demänovská ľadová jaskyňa Demänovská ľadová jaskyňaDemänovská ľadová jaskyňa