región Slovensko

Gombasecká jaskyňa


Gombasecká jaskyňa leží na západnom úpätí Silickej planiny v Slovenskom krase, na ľavej strane kaňonu Slanej medzi Rožňavou a Plešivcom. Nachádza sa v Chránenej krajinnej oblasti Biosférickej rezervácie Slovenský kras. V chod do jaskyne je 11 m nad Čiernou vyvieračkou v nadmorskej výške 250 m.

Gombasecká jaskyňa

Gombasecká jaskyňa je typom riečnej jaskyne, vytvorenej pozdĺž tektonických puklín Čiernym potokom, pritekajúcim od Silickej ľadnice. Jaskyňu objavili dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy. Do podzemných priestorov prenikli cez Čiernu vyvieračku za pomoci výkopových prác.

Gombasecká jaskyňa – jej dĺžka je 1525 m. Dve vývojové úrovne pozostávajú z prevažne oválnych chodieb, ktoré sú miestami rozšírené rútením. Popri nástenných vodopádoch jaskyňa je zaujímavá aj lesklými tenkými brkami bielej farby dlhými až 3 m, ktoré ostro kontrastujú s červenými povlakmi skalných stien.

V Gombaseckej jaskyni je teplota vzduchu 9,0 až 9,4 stupňov Celzia a relatívna vlhkosť 95 až 97 %. V jaskyni sa ojedinele vyskytuje z netopierov podkovár malý. Jaskyňu sprístupnili v roku 1955 o dĺžke 285 m. Gombasecká jaskyňa sa 10 rokov využívala na speleoterapiu.

GPS: N:48.561800 E:20.464100

Prístup:
Gombasecká jaskyňa – vchod sa nachádza na západnom úpätí Silickej planiny medzi Rožňavou a Plešivcom.

Otváracie hodiny si pozrite na:
www: www.ssj.sk

Pozri v okolí:

Jaskyňa Domica
Turistické informačné centrum Rožňava
Štítnický hrad
Gotický evanjelický kostol


Gombasecká jaskyňaGombasecká jaskyňaGombasecká jaskyňa