región Slovensko

Jaskyňa Domica


Jaskyňa Domica sa nachádza v Slovenskom krase na juhozápadnom okraji Silickej planiny, 10 km juhovýchodne od Plešivca, v blízkosti štátnych hraníc s Maďarskou republikou. Leží v Národnej prírodnej rezervácií Domické škrapy. Vchod do jaskyne je v nadmorskej výške 339 m.

Jaskyňa Domica

Jaskyňu Domica vytvorila podzemná riečka Styx v troch poschodiach, z ktorých spodné je úplne zanesené štrkmi a hlinami. Podzemný tok Styxu je upravený na podzemnú plavbu, čím jaskyňa nadobúda najväčšej atraktívnosti. Jaskyňu objavili v roku 1926. Po objavení sa tu našlo množstvo rozličných archeologických nálezov.

Jaskyňa Domica dosahuje dĺžku 5358 m. Tvorí jednotný genetický celok s jaskyňou Baradla v Maďarskej republike v celkovej dĺžke asi 25 km. Podzemné priestory Domice vynikajú množstvom kvapľových útvarov všetkého druhu. Medzi zvláštnymi útvarmi sú kvapľové štíty a bubny, cibuľkové stalaktity, kaskádové jazierka a guanové hrnce.

Teplota vzduchu v jaskyni Domica je 10,2 až 11,4 stupňov Celzia a relatívna vlhkosť 95 až 98 %. Doteraz sa tu zistilo 16 druhov netopierov. Dominantný je podkovár južný, ktorý vytvára mnohočlennú kolóniu, jedinú svojho druhu na Slovensku.

GPS: N:48.481400 E:20.459400

Prístup:
Jaskyňa Domica je na južnom úpätí rovnomenného kopca, 10 km juhovýchodne od Plešivca.

Otváracie hodiny si pozrite na:
www: www.ssj.sk

Ubytovanie v okolí:

ubytovanie okres Rožňava

Pozri v okolí:

Gombasecká jaskyňa
Turistické informačné centrum Rožňava
Štítnický hrad
Gotický evanjelický kostol


Jaskyňa DomicaJaskyňa DomicaJaskyňa Domica