región Slovensko

Važecká jaskyňa


Važecká jaskyňa leží vo Važeckom krase na styku Kozích chrbtov s Liptovskou kotlinou, na západnom okraji obce Važec pri ceste medzi Liptovským Mikulášov a Popradom. Vchod do jaskyne sa nachádza 8 m nad údolnou nivou Bieleho Váhu, v nadmorskej výške 784 m.

Važecká jaskyňa

Važeckú jaskyňu objavil A. Húska v roku 1922 a bola sprístupnená v roku 1954. Jej kvapľová výzdoba je živá, bielej farby a tvoria ju stalaktity, stalagmity a sintrové jazierka. Väčšia časť jaskyne je vyplnená sedimentmi naplavenými bývalými vodami Bieleho Váhu a neskôr ponorným tokom z poloslepej doliny v Priepadlách

Važecká jaskyňa je dlhá približne 530 m, sprístupnených je 235 m. Na viacerých miestach pôvodné riečne modelované chodby sú pozmenené rútením.

Vo Važeckej jaskyni je teplota vzduchu 7,1 až 7,5 stupňov Celzia a relatívna vlhkosť 94 až 96 %. Važecká jaskyňa je významné paleontologické nálezisko. V Kostnici a v iných častiach jaskyne sa našli kosti jaskynného medveďa. Vyskytuje sa tu netopier obyčajný, uchaňa čierna a netopier fúzatý.

GPS: N:49.056000 E:19.972000

Prístup:
Važecká jaskyňa je prístupná z obce Važec pri ceste medzi Liptovským Mikulášom a Popradom.

Otváracie hodiny si pozrite na:
www: www.ssj.sk

Pozri v okolí:

Múzeum Liptovskej dediny
Hrad Liptovský hrádok
Tatranská informačná kancelária Starý Smokovec
Kaštieľ Liptovský Ján


Važecká jaskyňaVažecká jaskyňaVažecká jaskyňa