región Slovensko

Kaštieľ Betlanovce


Kaštieľ Betlanovce – renesančný kaštieľ v v strede obce Betlanovce v blízkosti mesta Poprad. Kaštieľ dali postaviť v roku 1564 Peter Faigl a jeho manželka Helena Bobstová-Bethlenfalvy, rodená Thurzová.

Kaštieľ Betlanovce

Charakteristickým znakom tohto kaštieľa v Betlanovciach je, že na rozdiel od ostatných renesančných kaštieľov na Slovensku nie je opevnený. Približuje sa skôr vile letnému sídlu. Je to dvojposchodová bloková stavba s dvojtraktovou dispozíciou.

Kaštieľ Betlanovce s veľkou vstupnou halou, v ktorej schodište na poschodie, má v prízemí priestranné klenuté miestnosti. Kaštiele pevnostného typu nemávali zvláštnu výtvarnú výzdobu a reprezentačné časti boli orientované do vnútra budovy, betlanovský kaštieľ je svojou dispozíciou orientovaný von, do prírody.

V exteriéri aj v interiéroch kaštieľa sa zachoval celý vzorník renesančných portálov s bohato členenými osteniami, ktoré vo svojom riešení používajú rôzne druhy rastlinnej ornamentiky. Povšimnutiahodný je najmä vstupný portál s erbami zakladateľov.

GPS: N:48.980647 E:20.389949

Prístup:
Kaštieľ je prístupný motorovými vozidlami v obci Betlanovce.

Pozri v okolí:

Dobšinská ľadová jaskyňa
Travertíny v Gánovciach
Mestská informačná kancelária Poprad
Pamiatková rezervácia Spišská Sobota


Kaštieľ Betlanovce