región Slovensko

Záhorské múzeum


Záhorské múzeum sídli v renesančnom poschodovom meštianskom dome na Námestí Slobody v Skalici. Pôvodne to bol dom grófov Pálfiovcov z Erdödu.

Záhoské múzeum

V roku 2005 oslávilo Záhorské múzeum v Skalici storočnicu svojej existencie. V roku 1898 sa po štúdiách do Skalice vrátil MUDr. Pavel Blaho. Pod vplyvom aktivít Muzeálnej slovenskej spoločnosti a národopisných výstav na slovensko-moravskom pomedzí sa spolu s viacerými z jeho známych začali zaoberať myšlienkou zbierania a prezentácie ľudového umenia na Záhorí.

Sám MUDr. Pavel Blaho, ako lekár pri svojich cestách po Záhorí už viac rokov zhromažďoval ľudové výrobky, výšivky, pracovné náradie, najmä však keramiku. Zbierku sprístupnili verejnosti prvýkrát v roku 1903 v súkromnom dome Jozefa Nováka v Skalici.

V roku 1905 úspešne zavŕšili snahy o vytvorenie múzea v Skalici, keď na námestí otvorili nový kultúrny dom. Dom s oficiálnym pomenovaním „Katolícky dom“, nazývaný i „Spolkovým“ alebo „Slovenským domom“, mal na poschodí tri miestnosti pre múzeum o ploche 120 metrov štvorcových. Bolo prvým národne orientovaným múzeom na Slovensku, založeným súkromnou osobou. Od roku 1965 vystupuje pod svojím súčasným názvom ako Záhorské múzeum.

GPS: N:48.846308 E:17.229620

Prístup:
Múzeum sa nachádza priamo na námestí v Skalici.

Adresa:
Námestie Slobody 13 909 01 Skalica

Otváracie hodiny si pozrite na:
www: www.zahorskemuzeum.sk

Pozri v okolí:

Turistická informačná kancelária mesta Skalica
Rotunda svätého Juraja
Baťov Kanál
Kaštieľ Holíč


Záhoské múzeumZáhoské múzeumZáhoské múzeum