región Slovensko

Vodný mlyn Kolárovo


Vodný mlyn v Kolárove je rekonštrukciou pôvodného Radvaňského vodného mlyna, ktorý pracoval na rieke Dunaj pri obci Radvaň nad Dunajom, neďaleko Komárna.

Vodný mlyn v Kolárove

Pôvodný vodný mlyn bol postavený okolo roku 1920 a majiteľom bol pán Szivanyó Béla. Mlyn existoval do roku 1945, kedy za záhadných okolností vyhorel. Jeho zánik bol zánikom aj vôbec posledného plávajúceho mlyna na celom toku Dunaja.

Aj z tohto dôvodu vznikla v 70.-tych rokoch 20. storočia myšlienka rekonštrukcie radvaňského mlyna. Podkladom k vypracovaniu projektovej dokumentácie sa stali dobové fotografie zachytávajúce tento mlyn, ale najmä verný model, ktorý si vo dvore postavil bývalý zamestnanec mlyna Suhaji Lajos. Táto myšlienka bola realizovaná na prelome 70. a 80.-tych rokov 20. storočia Lodenicami v Komárne. Stavba mlyna bola dokončená v roku 1982.

Vodný mlyn bol v septembri roku 1990 premiestnený na rameno Malého Dunaja do Kolárova. V roku 1995 sa stal majetkom ochranárov a v súčasnosti, už ako Národná kultúrna pamiatka, je sprístupnený pre širokú verejnosť.

GPS: N:47.916610 E:18.005300

Prístup:

Otváracie hodiny si pozrite na:
www: www.vodnymlyn.sk

Ubytovanie v okolí:

ubytovanie okres Komárno

Pozri v okolí:

Pevnostný systém
Vodný mlyn
NISYS Nitriansky informačný systém
Slovenské poľnohospodárske múzeum


Vodný mlyn v Kolárove