región Slovensko

Oravský hrad


Oravský hrad – zachovalý rozsiahly hrad, jeden z najmalebnejších hradov na Slovensku, týčiaci sa priamo nad obcou Oravský Podzámok, na strmom vápencovom brale 112 m nad hladinou rieky Orava. Architektonický mimoriadne pôsobivý súbor sa stal jednou z najpôvabnejších dominánt nášho územia, ospevovaný básnikmi, ľudovými umelcami, modernými prozaikmi.

Oravský hrad

Oravský hrad, sídlo niekdajšej oravskej župy, vznikol v 13. storočí, na mieste starého osídlenia, pochádzajúceho azda z rozhrania letopočtu. Dejiny osídlenia odkrýva archeologický výskum, ktorý doložil aj zvyšky veľkomoravského sídliska s hrádkom z 9. storočia.

Najstaršie historické zmienky o Oravskom hrade, pochádzajú spred roku 1235, keď sa spomína ako kráľovský majetok. Postupne menil majiteľov ako majstra Doncha, Komorovských, Mateja Korvína, Jána Hunyadyho, Zápoľskovcov, Mikuláša Kostku a Jána z Dubovca, ktorých erby na budovách dodnes poukazujú na ich stavebnú činnosť.

Hradné bralo, zvažujúce sa tromi terasami, sa stalo základom pre súbory budov horného, stredného a dolného Oravského hradu. Najstaršia budova bola obytná veža s opevnením v sedle brala, ktorom je dnešný Oravský hrad. V priestoroch horného hradu bola postavená citadela, v ktorej bola neskôr vybudovaná kaplnka.

Stavebná činnosť Thurzovcov z 1559 – 1561 sa sústredila na obnovu poškodeného horného Oravského hradu pre posádku a skladišťa. Obytné priestory presunuli do stredného a dolného hradu, kde dal Thurzo postaviť svoj obytný palác a kaplnku. Oravský hrad v roku 1800 vyhorel a bol veľmi poškodený.

GPS: N:49.261500 E:19.358900

Prístup:
Hrad je prístupný z obce Oravský Podzámok.

Adresa:
Oravský hrad 02741 Oravský Podzámok

Otváracie hodiny si pozrite na:
www: www.oravamuzeum.sk

Ubytovanie v okolí:

ubytovanie okres Dolný Kubín

Pozri v okolí:

Drevený artikulárny kostol Leštiny
Kúpele Lúčky
Hrad Likava
Informačné centrum Ružomberok


Oravský hrad