región Slovensko

Drevený artikulárny kostol Leštiny


Drevený artikulárny kostol Leštiny bol postavený v rokoch 1688 až 1689 na príkaz Jóba Zmeškala, kapitána hradnej stráže na Oravskom hrade a prvým „vycišpánom“ v Dolnom Kubíne.

Drevený artikulárny kostol Leštiny

Pôvodná stavba dreveného kostola bola bez veže a bez zvonov. V 70. rokoch 18. storočia bol kostol zrekonštruovaný a vonkajšiu rustikálnu fasádu nahradilo doskové debnenie. V roku 1775 farníci zrekonštruovali aj interiér a maľby z konca 17. storočia boli nahradené novými. V roku 1977 bola pri kostole postavená zvonica a neskôr bola s kostolom spojená prekrytým schodiskom.

Interiér kostola je bohato zdobený a vyniká rôznorodosťou tvarou, farieb a motívov. Interiéru dominujú nástenné kvetinové maľby zo 17. storočia. V interiéry dreveného kostola sa nachádza barokový oltár s drevorezbou z konca 17. storočia a bohato zdobená kazateľnica zo začiatku 18. storočia.

V roku 2008 bol kostol spolu s ďalšími slovenskými kostolmi zapísaný do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO pod spoločným názvom Drevené kostoly v slovenskej časti Karpát.

GPS: N:49.188583 E:19.349574

Prístup:

Adresa:
Dolný Kubín - Leštiny

Pozri v okolí:

Oravský hrad
Kúpele Lúčky
Hrad Likava
Informačné centrum Ružomberok


Drevený artikulárny kostol Leštiny