región Slovensko

Kaštieľ Dolná Krupá


Kaštieľ v Dolnej Krupej – klasicistický kaštieľ s rozsiahlym anglickým parkom leží v srdci Trnavskej pahorkatiny. Zaraďuje sa medzi najvýznačnejšie pamiatky klasicistickej architektúry.

Kaštieľ Dolná Krupá

Na mieste dnešného kaštieľa stála stavba, o ktorej existujú aj písomné zmienky. Stála najneskôr do obdobia baroka, do 40-tych rokov 18. storočia. Pôvodný kaštieľ bol menší ako dnešný a rozšírili ho až potom, keď majitelia Brunsvickovci dostali grófsky titul a s týmto aj veľké majetky.

Kaštieľ v Dolnej Krupej prestavoval viedenský architekt Hausmann v rokoch 1793 až 1794. Základnú dispozíciu tejto stavby nezmenila ani adaptácia, ktorú vykonal v rokoch 1818 až 1828 Anton Pius Rigel.

Predpokladá sa, že kaštieľ osobne navštívil Ludwig van Beethoven, najvýraznejšia hudobná osobnosť z 19. storočia, ktorý bol priateľom rodiny grófa Jozefa Brunsvicka. Je tiež možné, že v roku 1801 vzniklo v Dolnej Krupej niekoľko jeho hudobných diel, traduje sa, že tu bol inšpirovaný aj pri komponovaní slávnej sonáty mesačného svitu.

GPS: N:48.482423 E:17.550445

Prístup:
Kaštieľ v Dolnej Krupej je prístupný autom.

Ubytovanie v okolí:

ubytovanie okres Trnava

Pozri v okolí:

Trnava Tourism informácie
Smolenický zámok
Hrad Dobrá Voda
Jaskyňa Driny


Kaštieľ Dolná Krupá