región Slovensko

Smolenický zámok


Smolenický zámok ležiaci v malebnom prostredí východných svahoch Malých Karpat, severozápadné od Trnavy, na zalesnenom návrší uprostred anglického parku splývajúceho s okolitou prírodou. Dnešná podoba v romantickom historizujúcom slohu a jeho zakomponovanie do krajiny dodáva stavbe osobitné čaro.

Smolenický zámok

Pôvodne Smolenický hrad postavili pravdepodobne grófi zo Sv. Jura a Pezinka v 14. storočí na ochranu pohraničných malokarpatských priesmykov a obchodnej Českej cesty. Pre svoju výhodnú strategickú polohu spĺňal funkciu obranného hradu na prechode cez Karpatský priesmyk. V roku 1390 ho kráľ Žigmund daroval svojmu obľúbencovi Ctiborovi zo Ctiboríc, pánovi Beckovského hradu.

Smolenický hrad postupom stáročí viackrát menil majiteľov. Z nich treba spomenúť Országhovcov, Bánffyovcov, Nyáryovcov a Erdödyovcov. Polsednými majiteľmi od roku 1777 bola rodina Pálffyovcov. Smolenický hrad bol viackrát zničený. Postupom času , až do druhej polovice 19. storočia, sa z hradu stáva ruina.

Jozef Pálffy, teda ako posledný majiteľ Smolenického hradu a panstva Smolenice od roku 1864, sa rozhodol vystavať na zrúcaninách hradu nový Smolenický zámok, ktorý sa mal stať jeho feudálnym sídlom. Nová stavba rešpektovala zachované hradby a okrúhle bašty opevnenia. Samotný zámok vznikol na mieste staršieho hradu na západnom okraji hradného návršia.

GPS: N:48.513600 E:17.432300

Prístup:
Priamo autom až k Smolenickému zámku

Adresa:
Kongresové centrum SAV Smolenice Zámocká č. 18 919

Otváracie hodiny si pozrite na:
www: www.kcsmolenice.sav.sk

Pozri v okolí:

Jaskyňa Driny
Hrad Ostrý kameň
Hrad Korlátka
Kaštieľ Dolná Krupá


Smolenický zámok