región Slovensko

Kaštieľ Svätý Anton


Kaštieľ Svätý Anton – barokovo-klasicistický kaštieľ s rozsiahlym parkom na okraji lesoparku. V kaštieli sú dnes umiestnené zbierky lesníckeho a drevárskeho múzea. Poľovníctvo reprezentuje množstvo trofejí.

Kaštieľ Svätý Anton

Kaštieľ dal postaviť Andrej Koháry v roku 1744 na mieste niekdajšieho hradu. Koháry bol pôvodne generálom cisárskych vojsk, neskôr županom Hontianskej stolice. Poslednými majiteľmi bola rodina Coburgovcov. Až do konca druhej svetovej vojny býval v kaštieli niekdajší bulharský cár Ferdinand Coburg.

Kaštieľ Svätý Anton je poschodový objekt štvorkrídlového pôdorysu s ústredným nádvorím má všetky znaky reprezentačného barokového sídla. Klenutý podjazd s priehľadom do nádvoria vedie na reprezentačné schodište. Z južného traktu kaštieľa vystupuje kaplnka bohato zdobená freskami neskorobarokového iluzionistického priestoru s voľným prehľadom.

Monumentalita a vzhľad kaštieľa Svätý Anton dali v neskorších časoch vznik povesti, podľa ktorej počet brán, komínov, izieb a okien zodpovedá kalendárnemu členeniu roka. Štyri brány symbolizujú štyri ročné obdobia, 12 komínov mesiace, 52 izieb týždne a 365 okien počet dní v roku.

GPS: N:48.421526 E:18.942157

Prístup:
Antolský kaštieľ je prístupný z obce Svätý Anton

Otváracie hodiny si pozrite na:
www: www.msa.sk

Pozri v okolí:

Banská Štiavnica - Nový zámok
Lesnícka a banícka akadémia
Banské múzeum v prírode
Informačné centrum mesta Banská Štiavnica


Kaštieľ Svätý Anton