región Slovensko

Kežmarský zámok


Kežmarský zámok – ležiaci na východnom okraji mesta Kežmarok, v Popradskej kotline, pod zámockým kopcom. Pôvodný Kežmarský goticky hrad dal postaviť Imrich Zápoľský na mieste bývalej osady s kostolom sv. Alžbety. Bol spojený s mestom hospodársky, politický, ale aj spoločným opevnením.

zamok Kežmarok

Pôdorys gotického Kežmarského hradu dostal svoju základnú podobu v 60-tych rokoch 15. storočia. Územie Kežmarského hradu bolo vymedzené mohutným kamenným opevneným s hranolovou vstupnou bránou, vystavanou asi v roku 1465. Spevnené bolo kruhovými baštami a polygonálnou baštou, vonkajšími valmi a priekopou. K obvodovému múru na dvorovej strane pristavali obytné trakty.

Po prechodnom vlastníctve Kežmarského hradu poľským šľachtickým rodom Laskiovcov sa v roku 1583 Kežmarský hrad dostáva do majetku Thököliovcov, ktorí gotickú pevnosť prestavali na renesančný Kežmarský zámok. Teda od konca 16. storočia do roku 1624 sa mení komplex Kežmarského hradu na reprezentačné sídlo, interiéry sa upravujú nástennými maľbami. Väčšinu obvodových múrov dotvorili štítkovými atikami.

Najcennejšou časťou Kežmarského zámku je kaplnka, ktorú podľa nápisu obnovili v roku 1658. Jej klenbu pokryli štukovou rastlinnou a figurálnou nástennou maľbou s cirkevnými motívmi. Kežmarský zámok Imricha Thököliho, vodcu protihabsburského stavovského povstania, v roku 1684 obsadili cisárske vojská a po dlhoročnom úsilí objekt v roku 1720 prešiel do majetku mesta.

GPS: N:49.139800 E:20.433000

Prístup:
Prístup na Kežmarský zámok z námestia pešo po Hradnej ulici.

Adresa:
Kežmarský zámok Hradné námestie 64/42 06001 Kežmar

Otváracie hodiny si pozrite na:
www: www.kezmarok.com

Pozri v okolí:

Artikulárny evanjelický kostol Kežmarok
Evanjelické Lýceum
Kaštieľ Strážky
Pamiatková rezervácia Spišská Sobota


zamok Kežmarok